Evropa je u najtežoj finansijskoj i krizi poverenja od 1945. godine, ocenio je predsednik Evropske komisije (EK) Žoze Manuel Barozo, koji je u poseti Austriji.
"Odugovlačenje sa merama za zaustavljanje krize bila je greška i cena toga je - izgubljeni novac", naglašava Žoze Manuel Barozo.
Sada je pritisak na zemlje Evropske unije (EU) veći, ali se zato i strukturne reforme u cilju poboljšanja konkurentnosti se sada sprovode brzinom koja je do skoro bila nezamisliva, ocenjuje portugalski diplomata.
Na pitanje da li veruje da li će za godinu dana sve zemlje i dalje biti članice evrozone, Barozo je odgovorio potvrdno.
U slučaju Grčke, troškovi istupanja bi bili mnogo veći i izazvali bi domino efekat unutar Zone evra, veruje predsednik EK.
Podsećajući da je 2010. godine najavljeno uvođenje poreza na finansijske transakcije, predsednik EK je naglasio da je taj plan i dalje "na stolu". Za sada nije izvesno da li će taj porez biti uveden sve do 2014. godine, uverava predsednik EK Žoze Manuel Barozo.
Namera je da se podstakne živost u finansijskim ustanovama, a posebno poslovnim bankama, u koje bi korisnici trebalo da ponovo steknu poverenje, ali i čiji bi krediti trebalo da budu sa nižim kamatama.
Tokom dvodnevne posete Republici Austriji, Žoze Manuel arozo se sastao i sa predsednikom Hajncom Fišerom.
Francusko-nemačka saradnja imala "greške"
U drugom intervjuu tokom boravka u Austriji, predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo je objasnio da bi istupanje Grčke iz evrolenda bilo katastrofa za stanovništvo te zemlje.
"Znamo kako je bilo građanima južnoameričkih zemalja kada su njihove zemlje bankrotirale [Argentina, 2001]. Pored toga, to bi bio prvi slučaj bankrotstva jedne članice naše monetarne unije", ukazao je na opasnosti Zone evra Barozo u intervjuu za bečki dnevnik Prese (© Die Presse).
Prema njegovim rečima, to bi izazvalo domino efekat koji bi imao posledice i po druge članice. Predsednik EK smatra da bi time bilo izvesnije da se pomoć za druge zemlje Zone evra mora povećati.
Istovremeno on je izrazio uverenje da Grčka može prevazići krizu. Predsednik Evropske komisije ne vidi nikakvu alternativnu "ogromnim naporima štednje".
"Naravno da vidimo da programi štednje trenutno izazivaju recesiju, ali polazim od toga da će Grčka postići novu konkurentnost", tvrdi Barozo.
"Bankrotstvo bi vodilo ka uništavanju investicione klime, a tada nema privrednog rasta niti oporavka", upozorava prvi čovek vlade EU. Govoreći o temi demokratizacije Evrope, Žoze Manuel Barozo je ocenio da je "potrebna evropeizacija nacionalnih politika, umesto nacionalizacije evropske politike".
"Voz mora da se kreće više u pravcu političke integracije, kako bismo bili spremni za globalizaciju", poručuje Žoze Manuel Barozo, dodajući da Evropska komisija u tome sve više preuzima ulogu ekonomske vlade.
U intervjuu objavljenim pod naslovom "Barozo: Nemačko-francuska akcija imala 'greške'", prvi čovek EK je objasnio da je saradnja Nemačke i Francuske bila i ostala neophodna, ali da ona nije dovoljna po sebi:
"EU omogućava manjim i srednjim državama da učestvuju u oblikovanju budućnosti Evrope. Austrija ima svoju ulogu na ekonomskom i demografskom polju, i to ima važnu ulogu. Mnoge naše inicijative zasnovane su na podršci i vođstvu Austrije, na primer za naš predlog da uvedemno porez na finansijske transakcije."
Žoze Manuel Barozo je poručio da EU još nije izašla iz krize, i da iz nje neće izaći ojačana.
(B92, BETA, TANJUG, DIE PRESSE, DER STANDARD, ÖRF)
Нема коментара:
Постави коментар